GRANİT KÜP TAŞ OLUŞUMU

Granit Küp TaşYerkürenin derinliklerinde jeolojik oluşum süreci içerisinde kuvars, feldispat, mika ve yapıcı birçok mineralin birleşimi sonrasında değişik sebeplerle yeryüzüne yükselmeleri ile oluşmuş püskürük kayaçlardır. Doğada granitler; dayk, silis ve batolitler halinde bulunabilir.

TAŞ ÖZELLİKLERİ

Granit doğal taşlar; yüksek aşınma direncine sahiptir, kuvarsın sertlik derecesi sayesinde metal veya benzeri malzemelerle çizilmez, yoğun sirkülasyon olan alanlarda bile yüksek aşınma dayanımı gösterir. Kırılma, eğilme ve darbelere karşı dayanıklıdır. Kesim ya da nakliye işleri sırasında çatlamaz, kırılmaz. Aynı zamanda bünyesine sıvı kabul etmeyen granit doğal taşlar, bu özelliği sayesinde leke tutmaz. Kılcal çatlak bulunmayan dokusu mikro organizmaların üremesine izin vermez, montajından sonra sürdüğümüz koruyucu madde ile yıllar boyu mikro organizmaların barınmasına izin vermez. Dondan ve ısı farklarından etkilenmezler.

 

TAŞ EBATLARI

Müşterilerin isteği doğrultusunda projeye uygun ebatlarda kesim yapılmasının yanı sıra aşağıda, üretilen ebatlar ve bunların 1 tonunun kapladığı alan bilgisi verilmiştir.4*6*6 ebatları: Genellikle ufak yer döşemelerine derinlik kazandırarak estetik bir görüntü veren bu ebattaki granit küp taşların 1 tonu, yaklaşık 10 m2 alan kaplar.6*8*8 ebatları: Yürüyüş yolları ve konut projelerinde sıkça tercih edilen bu boyuttaki granit küp taşların 1 tonu, yaklaşık olarak 7 m2 yer kaplar.8*10*10 ebatları: Yollarda ve otopark alanlarında kullanılan bu ebatlardaki granit küp taşların 1 tonu ise ortalama 5,5 m2 yer kaplar.10*20*20 ebatları: Özellikle yer döşemelerinde bordürle ayrılacak şekilde döşenmeye uygun olan bu ebattaki granit küp taşların ise 1 tonu yaklaşık 4 m2 alan kaplamaktadır.